Polski
pl
English
en
Endodoncja
Współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na uratowanie zębów nawet bardzo silnie zniszczonych. Najbardziej powszechną metodą jest leczenie kanałowe określane w terminologii stomatologicznej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w naszym gabinecie zwykle na jednej wizycie, czasem dwóch, co pozwala zaoszczędzić Państwu czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Endodoncja czyli leczenie kanałowe to sposób leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem.

Nowoczesne leczenie kanałowe wymaga specjalistycznego sprzętu oraz dużego doświadczenia i cierpliwości po stronie stomatologa. W naszym gabinecie mają Państwo pewność, że leczenie zostanie przeprowadzone profesjonalnie i bezboleśnie. Dysponujemy aparaturą, która pozwala na dokładną diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia (radiowizjograf) oraz mikroskopem, który jest obecnie najbardziej zawansowanym technologicznie sprzętem przeznaczonym do tego typu zabiegów.

W przypadku leczenia kanałowego ogromne znaczenie ma szczegółowe rozpoznanie struktur korzeniowych, odnalezienie dodatkowych kanałów, ustalenie nietypowości w budowie zęba (zakrzywione korzenie, zarośnięte kanały, przewężenia).

Przy pomocy mikroskopu powiększającego obraz ponad 20-krotnie, lekarz jest w stanie przeprowadzić zabieg z dokładnością niemożliwą do osiągnięcia przy zastosowaniu metody tradycyjnej.

Do opracowania kanałów korzeniowych używamy kątnicy endodontycznej z regulowanym momentem obrotowym i systemu mechanicznych narzędzi niklowo-tytanowych które, pozwala udrożnić i opracować nawet najbardziej zakrzywione kanały.Po opracowaniu kanałow korzeniowych należy je szczelnie wypełnić specjalnym materiałem – gutaperką. W naszym gabinecie używamy w tym celu termoplastycznej gutaperki – podgrzanej do odpowiedniej temperatury, która pozwala na trójwymiarowe wypełnienie kanałów wraz z kanałami bocznymi i deltami korzeniowymi.

Na powodzenie leczenia kanałowego w dużym stopniu ma wpływ sposób odbudowy zęba po leczeniu.
Jak wynika z badań założenie rozległego wypełnienia jest niewystarczające. Wskazana jest odbudowa protetyczna za pomocą inlay, onlay lub korony protetycznej.
Endometr Raypex 5
Najnowszej generacji elektroniczny endometr, za pomocą którego bardzo precyzyjnie możemy wyznaczyć długość kanału korzeniowego. Dzięki niemu możemy opracować i wypełniać kanał korzeniowy precyzyjnie do końca, co jest postawą skutecznego leczenia.


Mikromotor endodontyczny NSK
z regulowanym momentem obrotowym i system narzędzi niklowo-tytanowych pozwala udrożnić i opracować nawet najbardziej zakrzywione kanały.
Lupy wklejane TTL Exam Vision
do minimum zmniejszona zostaje odległość od oka, co znacząco wpływa na poszerzenie pola widzenia oraz zwiększa głębię ostrości, która przy powiększeniu 2.3x osiąga nawet 20 cm. Daje to niezastąpioną swobodę ruchu, jakże ważną podczas każdego zabiegu stomatologicznego.

System B&L Super Endo
system do wypełniania kanałów metodą termoplastycznej gutaperki, pozwala na szczelne wypełnienie całego, bardzo skomplikowanego systemu kanałowego zęba uwzględniając kanały boczne, delty korzeniowe oraz inne nietypowe struktury anatomiczne. 

 Koferdam
narzędzie służące do odizolowania zęba leczonego endodontycznie od jamy ustnej, dzięki niemu możemy przeprowadzic antyseptyczne leczenie kanałowe bez dostępu śliny. Leczenie endodontyczne w koferdamie zwiększa komfort zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.

Mikroskop Kaps
dzięki 20 – krotnemu powiększeniu pola zabiegowego daje możliwość przeprowadzenia zabiegów endodontycznych oraz chirurgicznych z wysoką precyzją.
Pantomograf cyfrowy Vatech PAX-i
jest to najnowocześniejsze urządzenie, za pomocą którego wykonuje się precyzyjne zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne (zdjęcie boczne czaszki), stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest niezbędne w dokładnej analizie skomplikowanych przypadków leczenia kanałowego czy też implantologicznego. Pantomograf z funkcją 3D – Vatech wykonuje najwyższej jakości zdjęcia przy minimalnej dawce promieniowania rentgenowskiego.
 
 
 
 
 


Przypadek 1:
Pacjent zgłosił się do naszego gabinetu z problemem okresowych dolegliwości bólowych prawej, dolnej szóstki leczonej endodontycznie wiele lat temu. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazało się, że ząb jest nieprawidłowo przeleczony kanałowo oraz ma zmianę zapalną w okolicy korzenia mezjalnego. Podjęto próbę ponownego leczenia endodontycznego z użyciem mikroskopu zabiegowego. Z kanałów usunięto stary materiał wypełniający, kanały opracowano chemo – mechanicznie przy użyciu rotacyjnych narzędzi niklowo – tytanowych oraz wypełniono metodą termoplastycznej gutaperki. Zdjęcie kontrolne wykonane 2 tygodnie po zabiegu pokazuje gojenie zmiany okołowierzchołkowej. Pacjent będzie poddawany dalszej kontroli radiologicznej.

przed

po
Przypadek 2:
Pacjentka zgłosiła się do naszego gabinetu z problemem przebarwionej dolnej jedynki. W badaniu klinicznym oraz radiologicznym stwierdzono martwicę miazgi oraz zmianę zapalną w okolicy wierzchołka korzenia. U pacjentki wykonano zabieg antyseptycznego leczenia kanałowego, kanały wypełniono metoda termoplastycznej gutaperki. Kontrolne zdjęcie RTG pokazuje proces gojenia zmiany okołowierzchołkowej. Pacjentka będzie poddawana okresowej kontroli radiologicznej.

przed

po
Przypadek 3:
Pacjent zgłosił się do naszego gabinetu z samoistnym bólem górnej, lewej szóstki. W badaniu klinicznym stwierdzono nieodwracalne zapalenie miazgi oraz zakwalifikowano ząb do leczenia endodontycznego. W znieczuleniu miejscowym usunięto zakażoną miazgę. Kanały opracowano chemo – mechanicznie przy użyciu maszynowych narzędzi niklowo – tytanowych. Leczenie zostało przeprowadzone z użyciem mikroskopu stomatologicznego, co pozwoliło na odnalezienie czwartego, bardzo wąskiego kanału MB2 w korzeniu mezjalnym policzkowym. Ząb przygotowany jest do odbudowy protetycznej.

przed

po
Przypadek 4:
Pacjentka zgłosiła się do naszego gabinetu ze stanami zapalnymi oraz zanikiem kości w okolicy zębów 46, 47 w celu ich usunięcia. Nasi lekarze podjęli jednak próbę leczenia wyżej wymienionych zębów informując pacjentkę o rokowaniach. Antyseptyczne leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu zabiegowego oraz trójwymiarowe wypełnienie kanałów przy użyciu systemy B&L dało znakomite rezultaty – zmiany zapalne wygoiły się, natomiast zanik kości w okolicy zęba szóstego uległ znacznej odbudowie. Pacjentka będzie poddawana dalszej kontroli radiologicznej oraz przygotowana jest do odbudowy protetycznej.

przed

po
mapka Adres gabinetu:

ul. Popowicka 28
54-237 Wrocław


Wizyty ustalane są w godzinach:
od poniedziałku do piątku: 8:00 - 20:00
telefon:
71 790 53 36
696 941 506


email:
rejestracja@twoj-stomatolog.pl
stomatolog
Home